Pannon-Víz Zrt.
A Pannon-Víz Zrt. jogelődjét, a \'Győri Vízvezetéki Részvénytársaságot\' az országban második vízműként, 1884-ben alakították meg Győr lelkes polgárai. Több generációval később is büszkék vagyunk arra, hogy Társaságunk ma az ország legjelentősebb vízmű vállalatainak egyike. Napjainkban a Kisalföldön és a Bakonyalján összesen 126 településen nyújtunk egészséges és biztonságos víziközmű szolgáltatást.
A \'PANNON-VÍZ\' Víz Csatornamű és Fürdő Zártkörűen Működő Részvénytársaság részvényei 100%-ban a működési terület önkormányzatainak tulajdonában vannak. Legnagyobb tulajdonosunk 61%-os vagyoni részesedéssel Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata. A céget 5 fős Igazgatóság, és 6 fős Felügyelő Bizottság irányítja. Hétszáz főt foglalkoztató Társaságunk Győr-Moson-Sopron megye egyik meghatározó cége.
Szolgáltatásaink:
Ivóvíz ellátás
A vezetékes ivóvíz ellátottság a Társaságunk működési területén 100%-os, vagyis közel 300 ezer lakos számára biztosítjuk az ivóvíz ellátást. A Pannon-Víz Zrt. naponta átlagosan 50-60 ezer köbméternyi ivóvizet termel.
Szűkebb régiónkban a felszín alatti vizek minősége Közép Európai viszonylatban is kiemelkedően jó. A Duna és a Mosoni-Duna mellett parti szűrésű kutak, a Kisalföldön és a Bakonyalján mélyfúrású kutak a Bakonyban pedig karsztvizet kinyerő kutak állnak rendelkezésünkre. A szolgáltatott ivóvíz minősége minden településen megfelel a vonatkozó magyar szabványok előírásainak. Néhány telepről a kutakból kinyert víz közvetlenül a hálózatba kerül (Kapuvár, Tét) a többi vízműtelepen a kitermelt nyersvíz vas- és mangántalanítása szükséges, melyet vegyszermentes technológiával (levegőztetéssel és szűréssel) végzünk. Ebből a célból összesen 30 db víztisztítóművet működtetünk.
Működési területünkön a vízvezetékrendszerek összekötésévél regionális ivóvíz ellátó rendszereket hoztunk létre. A legnagyobb összekapcsolt rendszer a Szigetköztől a Bakonyig 43 település vízellátó rendszerét egyesíti. A regionális rendszerek létrehozásával célunk az üzembiztonság fokozása és a legjobb minőségű vízbázisok használata. Az üzemeltetett vízvezetékrendszer jelenlegi hossza megközelíti az 1900 km-t.
Társaságunk nagy gondot fordít az üzemelő rendszerek állagmegóvására. Folyamatos a vízhálózatok szivacsos, mechanikai tisztítása. A vízelosztó rendszerek elöregedett vezetékeit, szerelvényeit fokozatosan cseréljük. A hálózati veszteség csökkentése érdekében folyamatosak a vízvezeték rekonstrukciók, csomópont cserék. A munkák ütemezésével igazodunk az önkormányzatok útfelújítási ütemtervéhez.
Szennyvízkezelés
Szennyvízelvezetés
A szennyvízelvezetés a városokban gravitációs, a községekben részben gravitációs, részben kényszeráramoltatású (vákuumos, illetve házi beemelőkkel ellátott kisnyomású) szennyvízelvezető rendszerrel történik. A nagyrészt sík terepviszonyoknak köszönhetően 550 köztéri szennyvízátemelőt működtetünk. A kényszeráramoltatású szennyvízrendszerek üzemeltetése jelentős többletfeladatot okoz, legtöbbször légtelenítés, úszókapcsoló elakadás, vagy vákuum szelep hiba miatt szükséges hibaelhárítás.szil
Győrben a régebbi építésű városi csatornáink egyesített rendszerűek. Az egyesített rendszerre a hetvenes évektől fokozatosan csatlakoztak a peremkerületek, majd a környező települések, itt azonban már elválasztott rendszerben gyűjtik a szennyvizet. Jelenleg 13 település szennyvize érkezik Győrbe. A távolabbi elválasztott rendszerben összegyűjtött szennyvíz az egyesített rendszerbe kerülve speciális eljárásokat igényel: biofilteres légszűrőkkel, csatorna léglefúvatással és oxigéntartalmú vegyszer adagolásával oldjuk meg a feladatot. A korrózió hatása ellen a csatorna vezetékeket, és átemelőket műanyag bevonatú béleléssel védjük meg. A gyakran ingadozó, olykor tartósan magas belvízszint több súlyos csatorna meghibásodáshoz vezetett, ezek javítása jelentős kapacitásunkat kötötte le. Győr Belvárosában az önkormányzati útrekonstrukciós programhoz csatlakozva nagyszabású közmű rekonstrukciós munkákat végeztünk.
Szennyvíztisztítás
A szennyvíztisztítás során környezettudatos megoldásokat alkalmazunk. Szennyvíztelepeink mindegyikén - a mechanikai tisztítást követően - kis- illetve nagyterhelésű eleveniszapos tisztítási technológiát működtetünk, jellemzően nitrogén és foszfor eltávolítással. Az eleveniszapos medencékben többféle baktérium segítségével tisztítjuk a szennyvizet. Az oxigént kedvelő baktériumoknak légbefúvással oxigént biztosítunk. A keletkező szennyvíziszapot (jellemzően gépi) víztelenítés és fél éves tárolás után a mezőgazdaság hasznosítja, így az értékes tápanyagok a talajba kerülnek. Egyedül csornai telepünk iszapját szállítjuk lerakóhelyre, de rövidesen itt is megoldjuk a mezőgazdasági hasznosítást.
Összesen 13 db szennyvíztelepet működtetünk. A legnagyobb kapacitású, győri szennyvíztisztító telep 95%-os tisztítási hatásfoka a 2006-os felújítás után minden tekintetben megfelel az elvárásoknak. A győri szennyvíztisztítóban zsírhulladékokkal optimalizáljuk a rothasztó üzemet, így a telep energia felhasználásának nagyobbik felét biogázzal fedezzük. A kapuvári telepünk rothasztójának rekonstrukcióját megkezdtük, rövidesen itt is hasznosul a bioenergia.
A megfelelően megtisztított szennyvíz végül természetes vizeinkbe kerül vissza.
Vízminőség ellenőrzés
A vízellátás egyik alapvető feltétele a szolgáltatott ivóvíz minőségének rendszeres ellenőrzése, a termelő kutaktól a vízműtelepeken folyó kezelésen át egészen a fogyasztói csapig. A minőségellenőrzés gyakoriságát, spektrumát jogszabályok, valamint az európai és magyar szabványok írják elő. Ennek megfelelően a Társaság akkreditált Minőségvizsgáló Laboratóriuma rendszeres időközönként, valamint szúrópróba szerűen végez vízminőség ellenőrzést az ivóvíz hálózat számos mintavételi pontjáról vett mintákból.
Laboratóriumunkban a legkorszerűbb berendezések segítségével történik az
ivóvíz és felszín alatti víz, fizikai, kémiai, mikrobiológiai és mikroszkópos biológiai,
fürdővíz, fizikai, kémiai és mikrobiológiai,
felszíni víz fizikai, kémiai és mikrobiológiai,
szennyvíz fizikai, kémiai és mikrobiológiai,
szennyvíziszap fizikai, kémiai és mikrobiológiai vizsgálata, elemzése.
A Laboratórium nem csak a Pannon-Víz Zrt. szolgáltatásainak minőségellenőrzése céljából, hanem külső megrendelésre is végez vizsgálatokat, melyekről bővebben a Minőségvizsgáló Laboratórium oldalán tájékozódhat.
Elérhetőségek:
Hivatalos név (teljes név): \'PANNON-VÍZ\' Víz- Csatornamű és Fürdő Zártkörűen Működő Részvénytársaság
Székhely: 9025 Győr, Országút u. 4.
Postacím: 9002 Győr 2, Pf.: 217
Központi telefonszám: (96) 522-600
Központi faxszám: (96) 310-833
Központi elektronikus levélcím: iktato@pannon-viz.hu